Kościół pw. św. Stanisława w Nowym Korczynie 11 maja 2024 roku
Jednym z zabytków malowniczego Ponidzia, na który warto zwrócić uwagę, jest wczesnogotycki kościół pofranciszkański pw. św. Stanisława w niewielkim miasteczku - Nowym Korczynie.
Kościół powstał w połowie XIII wieku z fundacji księcia Bolesława Wstydliwego i jego żony św. Kingi. Około 100 lat później został rozbudowany z polecenia króla Kazimierza Wielkiego.
Prezbiterium posiada jeszcze sklepienie krzyżowo-żebrowe z XIV wieku, pokryte jest natomiast pięknymi barokowymi polichromiami z XVIII wieku.
Nawa zwieńczona jest już sklepieniem kolebkowym z XVII wieku, z lunetami. W nawie jest także kilka barokowych ołtarzy bocznych.
Polichromie stworzyli dwaj wybitni malarze - Maciej Rejchan i Mikołaj Janowski w połowie XVIII wieku. Maciej Rejchan namalował także obraz w ołtarzu głównym.
Do kościoła w okresie baroku dobudowano dzwonnicę, a w XIX wieku front zwieńczono neobarokową fasadą.
Kościół otacza uroczy ogród - dawniej klasztorny. Klasztor przekształcono w plebanię.
Podsumowując: będąc na Ponidziu zajrzyjcie także do kilku ciekawych świątyń. Oprócz Nowego Korczyna polecam Kolegiatę w Wiślicy (https://dariipodroze. blogspot.com/2025/03/ kolegiata-w-wislicy-11-maja- 2024-roku.html), kościółek w Chotlu Czerwonym (https://dariipodroze. blogspot.com/2024/09/koscio- pw-sw-bartomieja-w-chotlu.html ), Dom Ariański w Pińczowie (https://dariipodroze. blogspot.com/2025/03/dom- arianski-w-pinczowie-13-lipca- 2024.html), ruiny synagogi w Nowym Korczynie (https://dariipodroze. blogspot.com/2024/07/synagoga- w-nowym-korczynie-11-maja- 2024.html). Wartką historię regionu polecam natomiast zgłębić w Muzeum Regionalnym w Pińczowie (https://dariipodroze. blogspot.com/2024/09/muzeum- regionalne-w-pinczowie-13- lipca.html).
Komentarze
Prześlij komentarz